17 października w naszej szkole Å›wiÄ™towaliÅ›my wspólnie DzieÅ„ Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela. Z tej okazji caÅ‚a spoÅ‚eczność szkoÅ‚y wzięła udziaÅ‚ w uroczystej akademii. GÅ‚os zabraÅ‚a Pani dyrektor , która zÅ‚ożyÅ‚a serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoÅ‚y, podziÄ™kowaÅ‚a za trud wkÅ‚adany w ksztaÅ‚cenie i wychowanie mÅ‚odych pokoleÅ„ Polaków.
DzieÅ„ Edukacji Narodowej – historia, którÄ… warto zapamiÄ™tać
Aby jak najlepiej zrozumieć historiÄ™ Dnia Edukacji Narodowej, musimy siÄ™ cofnąć aż do XVIII wieku. 14 października 1773 roku – na wniosek króla StanisÅ‚awa Augusta Poniatowskiego – zostaÅ‚a utworzona Komisja Edukacji Narodowej. ByÅ‚o to pierwsze w Polsce i Europie ministerstwo edukacji powszechnej, które dawaÅ‚o możliwość ksztaÅ‚cenia siÄ™ osób z różnych warstw spoÅ‚ecznych. Dla chÅ‚opów i mieszczan utworzono szkoÅ‚y parafialne, a szlachta uczÄ™szczaÅ‚a do szkóÅ‚ powiatowych. PowstaÅ‚y pierwsze uniwersytety, a także Towarzystwo KsiÄ…g Elementarnych, którego zadaniem byÅ‚o przygotowywanie podrÄ™czników dla uczniów.
To wydarzenie pokazuje, że w Polsce już od dawna zdawano sobie sprawÄ™ tego, jak istotna jest rola powszechnej edukacji w rozwoju naszego kraju. Jej poziom zależy w dużej mierze wÅ‚aÅ›nie od nauczycieli, dlatego do tematu ustanowienia ich Å›wiÄ™ta wrócono po burzliwych czasach wojen. W 1957 roku, w Warszawie odbywaÅ‚a siÄ™ Åšwiatowa Konferencja Nauczycielska, której organizatorem byÅ‚ ZwiÄ…zek Nauczycielstwa Polskiego. To wtedy pojawiÅ‚ siÄ™ pomysÅ‚, by ustanowić Å›wiÄ™to nauczycieli, a pierwszÄ… datÄ… byÅ‚ 20 listopada. W 1972 roku, Karta praw i obowiÄ…zków nauczyciela, ustanowiÅ‚a DzieÅ„ Nauczyciela i zmieniÅ‚a datÄ™ obchodów Å›wiÄ™ta na 14 października. DzieÅ„ Edukacji Narodowej to natomiast nazwa, która pojawiÅ‚a siÄ™ jeszcze 10 lat później. W 1982 roku zaczęła w naszym kraju obowiÄ…zywać Karta Nauczyciela, w której uznano, że dzieÅ„ ten bÄ™dzie Å›wiÄ™tem wszystkich pracowników oÅ›wiaty – stÄ…d też ustanowiono jego nowÄ… nazwÄ™.