Logowanie | Rejestracja
ŚWIĘTA MAJOWE Komentarze: 0  Wersja do druku  Powiadom znajomego  
  28 kwietnia uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej w Rusinowie, podczas uroczystego apelu, przypomnieli społeczności szkolnej o ważnych dla Polski i Polaków wydarzeniach.
1 maja zapisał się jako Międzynarodowe Święto Pracy obchodzone nie tylko w Polsce, ale i na świecie oraz kolejna rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. 2 maja został ustanowiony Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto to czci polskie barwy narodowe, które mają, jako jedne z nielicznych w świecie, pochodzenie heraldyczne. 3 maja jest dniem upamiętniającym przyjęcie niezwykle ważnego dokumentu jakim była Konstytucja 3 Maja z 1791 roku. 8 maja to rocznica zakończenia II wojny światowej. Wszystkie te wydarzenia są dla uczniów bardzo odległe i trudne do zrozumienia, szczególnie dla tych dzieci, które nie uczą się jeszcze historii Polski. Poprzez fragmenty filmów, prezentacje, piosenki i wiersze piątoklasiści przypomnieli, byśmy pozostali wierni wartościom, które w ciężkich dla naszego narodu chwilach ocaliły nas i dawały nadzieję na odzyskanie utraconej wolności i niepodległości.


Autor: administrator Dodano dnia: niedziela 04 czerwca 2017 - 19:51:54

Gminny konkurs piosenki „Nadgoplańskie Nutki” Komentarze: 0  Wersja do druku  Powiadom znajomego  
  27 kwietnia w Centrum Kultury i Sportu „Ziemowit” w Kruszwicy odbyła się kolejna edycja konkursu piosenki dziecięcej. W tym roku naszą szkołę reprezentowała uczennica oddziału „0” Zosia Sikorska, którą przygotowała Katarzyna Przybylska i zdobyła III miejsce.
Zosia zaczarowała komisję jurorską i wszystkich widzów piosenką Natalii Kukulskiej „Bal moich lalek”.


Autor: administrator Dodano dnia: czwartek 18 maja 2017 - 10:26:46

VII Gminny Festiwal Piosenki Patriotycznej „ Na żołnierską nutę” Komentarze: 0  Wersja do druku  Powiadom znajomego  
  26 kwietnia w SP nr1 w Kruszwicy odbyła się już siódma edycja festiwalu.
Jak co roku wśród uczestników nie zabrakło przedstawicieli naszej szkoły.
W tym roku reprezentował nas duet uczniów z klasy II przygotowany przez Katarzynę Przybylską
Wernika Grobelska i Kuba Głowacki,
Którzy piosenką „Pałacyk Michla” wyśpiewali I miejsce.
Gratulujemy!

Autor: administrator Dodano dnia: czwartek 18 maja 2017 - 10:25:46

„Co TY możesz zrobić dla Ziemi?” Komentarze: 0  Wersja do druku  Powiadom znajomego  
  22 kwietnia obchodzimy corocznie Dzień Ziemi. W Polsce od 1990 roku, a na świecie już od 1970. W tym dniu łączymy się z całym światem w obronie największego dobra, wspólnego domu całej ludzkości- planety Ziemi.
Prawdopodobnie rzadko zastanawiamy się nad tym, ile mamy do zawdzięczenia naszej Ziemi. Bez lasów i bez tlenu nie moglibyśmy oddychać. Bez gleby nie moglibyśmy jeść. Bez deszczu i rzek nie moglibyśmy pić. Na Ziemi możemy robić coś, czego nie moglibyśmy robić na innych planetach – możemy żyć.

O tym wszystkim przypomnieli nam uczniowie klasy II i V na apelu pod hasłem ‘Co TY możesz zrobić dla Ziemi?” przygotowanym pod kierunkiem Katarzyny Przybylskiej.
Dyrektor szkoły – pani Anna Wiśniewska odczytała Dekalog ekologiczny ucznia Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Rusinowie, wszyscy uczniowie złożyli ślubowanie i podpisali się pod dekalogiem.
Na zakończenie apelu została poddana pod rozważania wszystkim propozycja, aby Dzień Ziemi czczony był konkretną pracą dla Niej. Aby świętujący uczniowie naszej szkoły zamiast deptać i łamać co pod but wpadnie, przysporzyli Ziemi zieleni, której coraz mniej, a nam do życia tak bardzo potrzebnej. Przewodniczący klas zostali zaproszeni do zasadzenia drzewek przy szkole: jednego przez klasy młodsze, drugiego prze starszych uczniów.
Uczczenie doniosłych wydarzeń sadzeniem drzewek jest nie tylko piękne, ale i pożyteczne. One chronią nas przed spalinami, oczyszczają skażone powietrze oraz czynią nasze środowisko piękniejszym i zdrowszym. Gospodarujmy naszą Ziemią tak, jakbyśmy pożyczyli ją od przyszłych pokoleń.

Zasadzone przy placu zabaw tuje zostały podarowane przez emerytowaną pracownicę naszej szkoły – Panią Marię Szymańską, za co serdecznie Jej dziękujemy.
Autor: administrator Dodano dnia: czwartek 18 maja 2017 - 10:24:17

ZAPUSTNE ORSZAKI Komentarze: 0  Wersja do druku  Powiadom znajomego  
  „Z wesoła piosenką, muzyka i tańcem idą wiejska drogą wiejskie przebierańce…”- zapustne orszaki w Rusinowie

Chodzenie z „KOZĄ” to tradycja, którą wiernie kultywujemy. Dlatego też w zapustne wtorkowe pop ludnie barwne orszaki odwiedziły domostwa w okolicznych wsiach. Spotkały się one z wyjątkowym ciepłym przyjęciem, o czym świadczą liczne datki pieniężne i ogromna ilość słodyczy, którymi zostali obdarowani zapustni przebierańcy. Barwne ostatkowe korowody wspierane były przez nauczycieli i rodziców.


Autor: administrator Dodano dnia: czwartek 09 marca 2017 - 12:13:44

DZIEŃ BABCI I DZIADKA Komentarze: 0  Wersja do druku  Powiadom znajomego  
  To już tradycja, że pod koniec stycznia honorowymi gośćmi w wielu szkołach są seniorzy rodów. Nie inaczej było również w Szkole Podstawowej im. Wojska Polskiego w Rusinowie, do której 19 stycznia przybyły tłumnie na uroczyste spotkanie ze swoimi wnukami szczególne osoby - babcie i dziadkowie. Okazją do tych serdeczności był Dzień Babci i Dziadka.
Motywem przewodnim tegorocznego spotkania był niezwykły koncert życzeń, którego dedykacjami były występy uczniów naszej szkoły przygotowani przez swoich wychowawców. Uroczystość przygotowała i prowadziła p. Ilona Konieczyńska. Występom małych i nieco większych aktorów towarzyszyły głośne brawa, śmiech , ale również łzy wzruszenia.
Ważnym punktem spotkania, którego wszyscy oczekiwali z drżeniem serca, było ogłoszenie wyników przeprowadzonego wcześniej plebiscytu na Króla, Królową, Księżniczkę i Księcia Babć i Dziadków. Tytuł Królowej, czyli najstarszej babci przypadł w tym roku pani Koletcie Michalak zaś tytuł Króla – panu Tadeuszowi Depcie. Książęcą parą - najmłodszymi dziadkami- zostali pani Agnieszka Trzosek i pan Jacek Tadeja. Zwycięzców konkursu koronowali: Burmistrz Kruszwicy – Dariusz Witczak i dyrektor Zespołu Oświaty w Kruszwicy pan Marcin Piotrowski.
Spotkanie to stało się też okazją do uhonorowania tych babć i dziadków, którzy dobro dzieci stawiają na pierwszym miejscu i od kilku już lat przeznaczają 1% swojego podatku na rzecz szkoły w Rusinowie. Dla nich, za prawdziwy dar serca, przygotowano specjalne podziękowania i medale. Gościem uroczystości był ksiądz Roman Płaczek - proboszcz chełmieckiej parafii. Nie zabrakło i chwili dla fotoreportera, podczas której uwieczniono królewskie i książęce głowy, a także szczodrych darczyńców. Ukochani dziadkowie zostali obdarowani przez swoje wnuczęta nie tylko występami artystycznymi, ale także własnoręcznie wykonanymi upominkami. Nie zabrakło też pysznych, domowych ciast, które są specjalnością niezawodnych w tym względzie mam.
Niezwykła atmosfera, gościnność rusinowskiej szkoły, a przede wszystkim miłość do wnuków sprawia, że dziadkowie, nie bacząc na pogodę, tak chętnie wracają tu corocznie.
Autor: administrator Dodano dnia: czwartek 09 marca 2017 - 12:11:10

ŚWIATŁOŚĆ W CIEMNOŚCI ŚWIECI Komentarze: 0  Wersja do druku  Powiadom znajomego  
  Tradycją naszej szkoły są coroczne Jasełka przygotowywane przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli. Nie inaczej było w tym roku. 21 grudnia 2016r o godz. 17.00 w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej zebrali się nauczyciele, uczniowie , pracownicy szkoły , rodzice , aby obejrzeć Jasełka . Publiczność mogła po raz kolejny przeżyć historię Maryi i Józefa; Świętą Noc Narodzenia Jezusa. Całość przedstawienia przeplatana była kolędami i pastorałkami. Ogromne zaangażowanie młodych aktorów, p. U. Kawalerskiej , p. G. Marciniak oraz Rodziców przyczyniło się do tego, iż Jasełka wywarły duże wrażenie na widzach i były pięknym wprowadzeniem w świąteczny nastrój.

Autor: administrator Dodano dnia: środa 21 grudnia 2016 - 10:10:47

MIKOŁAJKI Komentarze: 0  Wersja do druku  Powiadom znajomego  
  Do wizyty Św. Mikołaja w szkole uczniowie przygotowywali się już od miesiąca. Dzieci, by pomóc świętemu w spełnianiu życzeń, przynosiły do szkoły maskotki. Święty Mikołaj nie zawiódł. Tradycyjnie już przybył z prezentami dla wszystkich.
W pięknej bajkowej scenerii 6 grudnia uczniowie, pracownicy szkoły oraz przedstawiciele mieszkańców DPS w Tarnówku obejrzeli przedstawienie mikołajkowe, a następnie spotkali się z Mikołajem, który obdarował wszystkich prezentami.
Nie zapomnieliśmy także o mieszkańcach DPS w Tarnówku , którzy także zostali obdarowani przez Mikołaja. Nad organizacją Mikołajek czuwała Anna Sulińska z klasą V.


Autor: administrator Dodano dnia: czwartek 08 grudnia 2016 - 10:28:00

ANDRZEJU, ANDRZEJU - WOLĘ SWOJĄ OKAŻ NASZĄ PRZYSZŁOŚĆ POKAŻ Komentarze: 0  Wersja do druku  Powiadom znajomego  
  W trosce o rozwój zainteresowań dzieci tradycjami, obrzędowością i zwyczajami ludowymi 6 - latki z miejscowego oddziału przedszkolnego uczestniczyły we wspaniałej zabawie andrzejkowej. Aby stworzyć odpowiedni nastrój w klasie zapłonęły świece, pojawiła się magiczna różdżka i wszyscy zaczęli odczuwać niezwykłość tego spotkania… Dzieci z zainteresowaniem obejrzały prezentację multimedialną na temat ANDRZEJEK, po czym przyszła pora na wróżby, zabawę i konkursy. Dużą atrakcją było wylewanie wosku na zimną wodę przez klucz – symbol tajemnicy, otwierający i zamykający wszelkie sekrety . Kształt lanego wosku uruchomił wyobraźnię, dyktując ciekawe interpretacje m.in. wymarzone podróże – dokładna analiza pozwalała na precyzyjne określenie miejsc. Nie zabrakło wróżby z butami, pokazującej , że w naszej grupie najwcześniej z dziewczynek na ślubnym kobiercu pojawi się Daria, zaś z chłopców – Wiktor. Serca z imionami przebijane szpileczką wskazały imiona przyszłych żon czy mężów. Dzieci mogły też poznać zawody, które będą wykonywały w przyszłości jak i najważniejsze wydarzenia, sytuacje, które je spotkają. Czy tak będzie? Okaże się w dalszym życiu. Wróżby przeplatały się z konkursami i wesołymi, zapierającymi dech w piersiach tańcami. Jak zwykle nie zabrakło słodyczy, pysznych soczków, o które zadbały niezawodne mamy.

Autor: administrator Dodano dnia: środa 07 grudnia 2016 - 10:20:59

PLUSZOWY MIŚ JEST JUŻ Z NAMI NIE OD DZIŚ Komentarze: 0  Wersja do druku  Powiadom znajomego  
  Mały, duży, z kokardką, czy w kubraczku… Każdy posiadał lub posiada ulubionego pluszowego misia. Doczekał się on swojego święta, które ustanowione zostało 25 listopada 2002 roku w setną rocznicę powstania zabawki. Choć trudno w to uwierzyć pierwsza dziś maskotka powstała tak dawno i nadal pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek na świecie. W ramach obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia dzieci 6 - letnie z ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO w Rusinowie odwiedziły Panie: Magdalena Mazurkiewicz – Kaczmarek z Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Kruszwicy i Justyna Grabowska – autorka bajek dla dzieci. Zacni goście opowiedzieli o tym niezwykłym święcie, zaprezentowali utwory zarówno o misiach znanych jak m.in. Uszatek, Puchatek jak i tych mniej popularnych. Panie w ciekawy sposób przypomniały o gatunkach niedźwiedzi, ich zwyczajach. Nie zabrakło wspólnego ,, misiowego tańca”, prac plastycznych związanych oczywiście z niedźwiadkami i pyszności i godnych ich podniebienia, czyli cukierków. Za wspaniałą pracę w toku całego spotkania, dużą wiedzę na temat misiowego świata – tego rzeczywistego jak i literackiego cała grupa sześciolatków otrzymała dyplom przyjaciół pluszowego misia, z czego jest bardzo dumna.

Autor: administrator Dodano dnia: środa 07 grudnia 2016 - 10:19:38

Idź do strony   <<        >>